Producenci
Produkt dnia
Czytnik kodów kreskowych Honeywell Voyager 1250g
Czytnik kodów kreskowych Honeywell Voyager 1250g
239,00 zł 194,31 zł
szt.
Kasa fiskalna Novitus SDF-3 - MYJNIE SAMOCHODOWE
Kasa fiskalna Novitus SDF-3 - MYJNIE SAMOCHODOWE
1 586,70 zł 1 290,00 zł
szt.

Tani serwis kas fisklanych, komputerów stacjonarnych, laptopów - Legionowo, ul. Piłsudskiego 31A

Blog: Kategorie
Blog: Chmura tagów
Pomoc zdalna

Do sesji zdalnej pomocy będziesz potrzebował programu TeamViewer.

Możesz pobrać go tutaj

Kontakt z serwisem: 509 466 466

Jesteśmy członkiem:

KRD

Fiskus namierza podatników, którzy nie zrobili przeglądów kas

Urzędy skarbowe wzywają serwisantów do poinformowania, kto w 2019 r. powinien był zgłosić kasy fiskalne do przeglądu technicznego, a tego nie zrobił.

Pisma są wysyłane na podstawie art. 82 par. 1 ordynacji podatkowej. Przepis ten zobowiązuje m.in. osoby prawne oraz fizyczne prowadzące działalność gospodarczą do przekazywania informacji na pisemne żądanie fiskusowi. Organ podatkowy może pytać o dane związane ze zdarzeniami wynikającymi m.in. ze stosunków cywilnoprawnych, które mogą mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę.

Z rozsyłanych pism wynika, że serwisanci mają podać: numer identyfikacyjny kontrahenta, który nie zgłosił w 2019 r. kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego, jego nazwę, imię i nazwisko oraz termin, w którym podmiot, powinien był dopełnić obowiązku. Listę takich kontrahentów należy dostarczyć w ciągu 14 dni.

Serwisanci, którzy nie prześlą takiej informacji w terminie, muszą się liczyć z tym, że fiskus nałoży na nich grzywnę do 120 stawek dziennych (art. 80 par. 1 kodeksu karnego skarbowego).

Doradcy podatkowi mają wątpliwości, czy na podstawie samego tylko art. 82 par. 1 ordynacji urzędy skarbowe mogą pytać o to, kto nie zgłosił kasy do przeglądu technicznego (patrz komentarze ekspertów).

Przypomnijmy, że od maja 2019 r. została wprowadzona dodatkowa kara w wysokości 300 zł za brak terminowego przeglądu kasy (Dz.U. z 2019 r. poz. 675). Nie jest to jedyna konsekwencja braku przeglądu technicznego. Podatnik traci też ulgę, czyli odliczenie, którego dokonał przy zakupie kasy (tj. 90 proc. ceny nie więcej niż 700 zł). Oznacza to, że może stracić aż tysiąc złotych na jednej kasie rejestrującej.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że wywiązywanie się przez przedsiębiorców z obowiązkowego przeglądu będzie sprawdzać nie tylko w książce kasy, ale też w Centralnym Repozytorium Kas, gdzie są gromadzone informacje o działających już kasach online (fiskus ściąga te informacje z pamięci takiej kasy).

Natomiast w uzasadnieniu tego projektu resort nie wspominał o tym, że informacje będzie zbierał także bezpośrednio od serwisantów.

Co do zasady badania technicznego dokonuje się nie rzadziej niż co dwa lata, a termin pierwszego obowiązkowego przeglądu jest liczony od dnia fiskalizacji. Wynika to z par. 54 par. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2019 r. poz. 816). Niektóre branże mają inne terminy, np. taksówkarze, którzy używają kas specjalnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przegląd robić częściej niż co dwa lata. Wymiana modułu fiskalnego kasy i jej ponowna fiskalizacja przerywa bieg terminu na przegląd techniczny. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 stycznia 2020 r. (sygn. 0112-KDIL3.4012.23.2019.1.JK).

Od maja 2019 r. podatnicy nie muszą przeprowadzać technicznego przeglądu kas w czasie zawieszenia działalności gospodarczej (par. 54 ust. 5 rozporządzenia). Warunkiem jest jednak, aby w tym okresie nie prowadzili ewidencji sprzedaży.

Przegląd techniczny trzeba natomiast zrobić po wznowieniu działalności i to jeszcze przed ponownym rozpoczęciem ewidencjonowania obrotów.

Listę podmiotów, które mają ważne uprawnienia serwisowe na dany model urządzenia, można sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl/wyszukiwarka-uprawnien-serwisantow).

Od 1 lipca 2019 r. nie trzeba prosić dotychczasowego punktu o zgodę na zmianę serwisanta (wcześniej wiązało się to z dość wysokimi opłatami). Trzeba natomiast poinformować o tej zmianie serwis główny kas danej marki – w ciągu 5 dni. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl